Az emberek többsége a kelleténél kevesebbet alszik, s azt is forgolódva… amiről a szürkés fakó arcbőr és a sötét szemalatti karikák árulkodnak napközben. A következő tippjeink nekik segítenek, hogy frissen és fitten indíthassák a napot.
Hozd magad alvós hangulatba
Először is érdemes egy kicsit változtatni az esti rituálén, hogy könnyebben menjen az ébredés másnap reggel.
Még véletlenül se a nehéz fogásokra gondolj, amelyektől egy-két óra múltán beáll a kajakóma (ez este amúgy sem működik). A recept egy kevés szénhidrát egy kevés fehérjével, mondjuk egy gombóc joghurtos fagyi egy kis bogyós gyümölccsel vagy egy fél maréknyi rizs egy kis szelet natúr pulykával, amelyet lefekvés előtt egy-két órával érdemes megenni.
Az ilyen összetételű, álmosító étel arra ösztönzi a szervezeted, hogy nyugtató hatású neurotranszmittert, szerotonint termeljen.
Pontosabban azt a környezetet, amelyben alszol. Egy hűvös szobában mélyebb és pihentetőbb az alvás, szóval csavard lejjebb néhány fokkal a fűtést éjszakára.
De mielőtt még lefekszel. Ha ugyanis az ébresztés túl hangos vagy túl durva, az kellemetlenné teszi az ébredést.
Akár 30 percre is szükséged lehet ahhoz, hogy teljesen kitisztuljon a fejed, ezért a legjobb, ha olyan ébresztést ütemezel be, amely vagy fény vagy hang segítségével, de mindenképpen fokozatosan erősödve ébreszt fel, és persze a lehető legfinomabb jelzésekkel indul.
A tévé, számítógép, laptop, monitor… villogó fényei is megzavarhatják az alvást. A fekvő helyzetben is jól látható digitális óra a legrosszabb: idegesítően emlékeztet arra, mennyi ideje forgolódsz már az ágyban, és milyen keveset alhatsz még az ébresztőig. Ahogyan a hirtelen felvillanó éles fény is megnehezíti az elalvást, amíg két perces túrád végzed a fürdőszobáig és vissza.
Sajnos még a kis fényforrások és a rövid ideig tartó fényhatás is csökkenti a melatoninszinted, amitől nehezen alszol el vagy alszol vissza. Ezért próbáld meg a lehető legjobban lecsökkenteni az éjszakai fényeket.
A kimerítő munkahét után hétvégén végre tudsz aludni, és ki is használod az alkalmat – ez érthető, csak nem túl hasznos. Főként, ha úgy tudsz sokat aludni hétvégén, hogy előző éjjel kettőig fennmaradsz.
A szélsőségesen váltakozó alvási szokások helyett a legjobb, amit az energiaszinted növeléséért tehetsz, ha igyekszel minden nap ugyanabban az időben lefeküdni és minden reggel ugyanabban az időpontban felkelni.
Ha már megszólalt az ébresztőóra, nincs mit tenni, fel kell kelni. Persze, ez sokkal nehezebb, ha úgy ébredsz, mint akin átment az úthenger, és legszívesebben a fejedre húznád a takarót. Van azonban néhány trükk, amelyet ilyenkor bevethetsz, hogy gyorsan felfrissítsd magad, és (hosszú távú jótékony hatásának köszönhetően), hogy aznap éjjel már könnyebben menjen az alvás.
Hiszen csak egy kicsit késlelteti az elkerülhetetlent… És mivel a szundi módban is 5-10 percenként, vagyis a beállított időközönként megszólal az ébresztés, az a pár perc plusz alvás is igen töredezett lesz, utána pedig álmosan kászálódsz majd ki az ágyból.
Ezért inkább arra az időpontra állítsd be az ébresztést, amikor fel kell kelned, és ne magad mellé helyezd az ébresztőórát-telefont, hanem a szoba túloldalára, hogy muszáj legyen felkelned ahhoz, hogy kikapcsold a csengést.
A mozgás élénkíti a vérkeringést és aktiválja a szimpatikus idegrendszert, ezáltal pedig felébreszt, és kapsz egy jó adag energialöketet is, hogy frissen indíthasd a napot. A legjobb, ha szép időben a reggeli tornát a teraszon végzed, vagy legalább kinyitod az ablakot, mert így érezheted a napsütés és a friss levegő energetizáló hatását is.
Bár senki sem szeret hideg vízben zuhanyozni, frissítő hatásához kétség sem férhet. De ha nem vagy ehhez elég bevállalós, is van megoldás: elég, ha csak néhány fokkal állítod lejjebb a víz hőmérsékletét, máris érezni fogod a hatását.
A hűs víz serkenti az endorfintermelést, így hatására jobban fogod érezni magad.
De a mentollal is trükközhetsz: egy mentolos tusfürdő vagy sampon is remekül hűsít a zuhany alatt. Amit megeszel, az hatással van a közérzetedre, s különösen így van ez a reggelivel.
Nem mindegy, hogy egy hosszan tartó energiabombát adsz a szervezetednek reggel, vagy egy rövid életű eltelítődést, ami után már délben visszabújnál az ágyba…
Egy nagy pohár víz megivása legyen az első dolgod, miután felkeltél. Mivel mindig kiszáradva ébredünk fel, nagyon fontos, hogy azonnal pótoljuk a vízhiányt.
Minden biokémiai reakció, így a gondolkodási folyamatok és izom-összehúzódások is jobban mennek, ha elegendő mennyiségű vizet vittünk be a szervezetünkbe.
Ezek a zsírsavak nagyon jót tesznek az energiaszint és a hangulat növelésében is. Elég hozzá, ha egy kis tengeri hallal, mondjuk lazaccal dúsítod az omletted. Így laktató és finom lesz a reggelid és frissítő a reggeled.
Érdemes lemondani az egyszerű szénhidrátokról, mert csak felturbózzák a vércukorszintet, ami azután a mélybe zuhan, te pedig fáradtabb leszel, mint előtte. Ezért egyél inkább teljes kiőrlésű pirítóst, gyümölccsel, túróval vagy joghurttal, sajttal, tojással. A tojás gazdag kolinban, ami segít, hogy az agyad koncentrációt erősítő neurotranszmittert termeljen.
A koffein hatására szervezetünk adrenalint termel, erősíti a szívet és a tüdőt, hatására több vér áramlik az izmokba és stimulálja a máj működését is. De felejtsd el a készen kapható, zsírban és cukorban gazdag kávékészítményeket. Igyál inkább igazi tejeskávét: a tej protein- és szénhidráttartalma remekül beindítja az agyad és az izmaid.
Fotó: shutterstock.com