Finom simításokat, gyúrást és körkörös mozdulatokat végezve masszírozzák a felső izomrétegeket, s hozzá krémet vagy olajat használnak. A svéd masszázs nagyon jóleső és relaxáló érzést nyújt, ezért aki először masszíroztatja magát, annak is érdemes ezzel kezdenie.
Serkenti a vérkeringést azáltal, hogy oxigént és egyéb tápanyagokat juttat a test szöveteibe. Enyhíti az izom feszültségét és fájdalmát, s növeli a rugalmasságát, mozgékonyságát, valamint segíti a tejsavtól és más hulladékanyagoktól megtisztulni. Ezáltal pedig jelentősen csökkenti az izmok és ízületek merevségét és fájdalmát.
A kellemes ellazulás mellett számos egészségügyi problémára jótékonyan hat a masszázs e fajtája. Többek között enyhíti:
:: a hát fájdalmait
:: olyan gyulladásos állapotokat, mint az artritisz vagy tendinitis
:: a stresszt és a stresszel összefüggő negatív állapotokat (segíti a szervezet stresszre adott megfelelő válaszreakcióját azáltal, hogy csökkenti a kortizolszintet)
:: a fejfájást és migrént
:: az izomfájdalmat és az ezzel kapcsolatos állapotokat (görcsöket, húzódásokat, ficamokat)
:: az olyan ismétlődő megterhelésből fakadó problémákat, mint a kéztőalagút szindróma
:: segíti a sérülést, illetve műtétet követő rehabilitációt
:: serkenti az immunrendszert
A svéd masszázs bizonyos egészségügyi állapotok, betegségek esetén nem ajánlott. A leggyakoribbak:
:: fertőző bőrbetegség, nyílt seb
:: műtétet követően azonnal
:: közvetlenül kemoterápiát vagy sugárkezelést követően, hacsak az orvos kifejezetten így nem rendeli
:: vérrögképződésre való hajlam esetén, a masszázs ugyanis elmozdíthatja a rögöket
:: szívbetegség esetén mindenképpen meg kell kérdezni a kezelőorvost
:: terhesség esetén is előzetes orvosi konzultáció javasolt (ha az orvos rábólintott is, a várandós nőket erre speciálisan kiképzett masszőr kezelje!)
:: a masszázst nem szabadon közvetlenül horzsolt területeken, gyulladt bőrön, teljesen be nem gyógyult sebeken, tumoron vagy hasfalsérven, illetve nem régi törés felett elvégezni
Egy tipikus masszázs 40 és 90 perc közötti időtartamú, és általában egy rövid konzultáció előzi meg az egészségügyi előéletről, az életmódról és az esetleges tünetekről. Ezután a vendég levetkőzik (az alsóneműt többen magukon hagyják), majd lefekszik a masszázsasztalra. A terapeuta megkérdezi, hogy kényelmesen érzed-e magad, és megbizonyosodik róla, hogy megfelelően helyezkedtél el a masszázsasztalon. Ha valami kényelmetlenséget érzel, például túl hűvös vagy túl meleg van a szobában, azt ilyenkor érdemes jelezned.
A terapeuta egy könnyű állagú krémet vagy olajat használva elkezdi a masszázst. A teljes testmasszázst általában a háton kezdik, és fokozatosan haladnak lefelé, a lábak irányába. Miután ezzel a területtel végzett, a masszőr megkér, hogy fordulj meg, és a kezelés folytatódik a karok, a lábak, a nyak és a felsőtest masszírozásával. A legtöbb esetben a tested lepedővel letakarják, és csak az éppen kezelt felület marad szabadon, de ha nem is takarják le az egész tested, a nemi szervet mindig.
A masszázs után óvatosan felkelhetsz – nem ajánlott gyorsan felpattanni, mert elszédülhetsz –, majd felöltözhetsz.
A kezelésnek nem szabad fájdalommal járnia. Alkalmanként azonban előfordulhat, hogy gyenge és tompa fájdalom kíséri, amikor a terapeuta csomók vagy izomfeszülés fölött dolgozik. Ha a nyomás túl erős számodra, bátran tudasd a masszőrrel.
A legtöbben nagyon kellemesen érzik magukat a kezelést követően, nyugodtak és relaxáltak. Néhányan nagyon enyhe, tompa, átmeneti fájdalomról számolnak be, amely egy nap alatt elmúlik.
Ne fogyassz nehéz ételt a masszázst megelőzően, mert megterhelheti a gyomrod, és kényelmetlenül érezheted magad tőle, akár még émelygést is okozhat.
Fotó: pixabay.com