Elsőre talán ijesztőnek hangzik, hogy több száz tűvel böködik a bőröd és sebeket ejtenek rajta, de a dermaroller fájdalommentes eljárás, hiszen nagyon apró tűket használva egészen pici, pontszerű sebeket, mikrosérüléseket okoznak. Mindezt azért, hogy stimulálják a bőr védekező rendszerét, és fiatalabb, bársonyosabb bőrfelületet alakítsanak ki.
Más néven kollagén indukciós terápia, egy minimálisan invazív bőrmegújító kezelés, amely egy hengeren található apró mikrotűket használva pici, egyenlő távolságra lévő pontszerű sérüléseket okoz a bőrben. Ez a folyamat a bőr öngyógyító mechanizmusát beindítva stimulálja a természetes kollagén- és elasztintermelést, így szebbé, feszesebbé teszi a bőrt, kisimítja a finom ráncokat és halványítja a hegeket és a striákat.
Egy tetoválótűhöz hasonlóan a tűs henger minimális traumát okoz a bőrnek, miközben mikroszkopikus sebeket ejt rajta. Az eljárást leggyakrabban az arcbőrön alkalmazzák, de bármilyen testfelület kezelhető vele.
Mielőtt bármilyen kozmetikai kezelést végeznének, minden esetben érdemes egy konzultációt beiktatni, hogy a szakember felmérhesse, kórtörténeted is ismerve, hogy alkalmas vagy-e a kezelésre. Ilyenkor felteheted a kérdéseid az eljárással kapcsolatban, a kezelést végző pedig elmondja, milyen eredményeket várhatsz, és figyelmeztet az esetleges veszélyekre, mellékhatásokra is. Sor kerülhet a bőr előkészítésére is, ami azt jelenti, hogy a kezelést megelőző négy hétben A- és C-vitaminos krémekkel kell kenni a bőrt. Ezen krémek alkalmazását sokszor a kezelés utáni hat hónapban is javasolják, az új kollagén egészséges termelését és a bőr megújulását elősegítendő.
Közvetlenül, mielőtt a dermarolleres kezelést elkezdenék, a legtöbbször helyi érzéstelenítő krémet visznek fel a kezelendő bőrfelületre, hogy minimalizálják az érzékenységét. Ezután végigfuttatják a hengert a bőrön, amely közben egyenletes távolságban pontszerű sebeket ejt.
Hogy a művelethez milyen hosszúságú tűket alkalmaznak, attól függ, hogy milyen mélyen szükséges a bőrbe hatolniuk – általánosságban minél mélyebbre hatolnak, annál látványosabb eredmény érhető el a kezeléssel. Az eljárás nem fájdalmas, legfeljebb picit kellemetlen érzéssel járhat. Egy alkalom 10 perces és 60 perces is lehet, a kezelendő felület nagyságától függően.
4-8 hétre is szükség lehet, amíg a bőrmegújulás látható jelei mutatkoznak, s ha a kezelés folytatódik a következő hónapokban, akkor időről időre egyre szebb eredményt várhatsz. Már egyetlen kezelés is észrevehető javulást eredményezhet, de az esetek többségében 2-5 alkalmas, 2-3 havonta sorra kerülő kezeléssorozat szükséges az optimális eredményhez. Természetesen ez mindig az egyéni helyzettől és adottságoktól is függ.
Közvetlenül a dermarolleres kezelést követően kipirosodhat és kissé megduzzadhat a bőr, ami persze akkor a legszembetűnőbb, ha az arcod kezelték. Ez azonban gyorsan, egy-két napon belül elmúlik, ezt természetesen a kezelés intenzitása és a tűk hosszúsága is meghatározza.
Általánosságban elmondható, hogy a legtöbben a kezelést követő napon már munkába szoktak állni. Gyakori, hogy a kezeléssorozat befejeztével egy otthoni használatra alkalmas dermarollert javasolnak (amely jóval enyhébb hatású, mint a professzionális változatok) a megfelelő bőrápoló termékekkel kiegészítve, a lehető legjobb eredmény elérése érdekében.
A dermarolleres kezelés minden bőrtípusra alkalmazható, a legjobban a következő problémák kezelésében eredményes: a bőr rugalmasságának javítása, finom ráncok, szarkalábak halványítása, az öregedésből fakadóan megereszkedett bőr feszesebbé tétele, illetve felszíni hegek kisimítása. Az arckezeléseken felül leginkább a terhességi foltok, striák eltüntetésére alkalmazzák ezt az eljárást.
Bármilyen vírusos vagy bakteriális fertőzés vagy kezelést igénylő krónikus bőrprobléma esetén nem végzik el a kezelést. A kizáró okok közé tartozik továbbá a nyílt seb, vágás, keloidos hegképződésre való hajlam vagy rossz sebgyógyulás, de nem szabad dermarollerrel kezelni a terhesség és szoptatás ideje alatt, illetve ha az utóbbi három hónapban izotretinoin hatóanyagú gyógyszert szedtél, vagy sugárterápiád volt az elmúlt egy évben.
A dermarolleres kezelés minimálisan invazív eljárás, vagyis nem kell altatás, és az érzéstelenítés is minimális, sem a kezelés alatt, sem azt követően nem jár fájdalommal, és a szervezet természetes folyamatait felhasználva hoz eredményt. Nem veszélyes, és csekély mellékhatással járó módszer, és bármilyen esetleges mellékhatása rendszerint egy héten belül elmúlik.
Normális reakció, hogy a kezelést követően a bőrfelület rózsaszínes-vöröses foltokban kipirulhat, látványa leginkább a napégéshez hasonló, illetve kis vérzés is előfordulhat, horzsolás is megjelenhet, a kezelés intenzitásával és a tűk hosszával egyenes arányban. Emellett egy kissé melegnek, feszesnek és égőnek is érezheted a bőröd, de mindezen reakcióknak rendesen 12-48 órán belül múlniuk kell.
A dermarolleres kezelésnek minimális mellékhatásai lehetnek, mint például bőrszárazság vagy apró fehér foltok megjelenése, utóbbit a kezelést végző szakember könnyen eltávolítja. Nagyon ritkán hiperpigmentáció (sötét foltok megjelenése a bőrön) jelentkezhet, ami egy hónap alatt elmúlik. Az azonban nagyon fontos, hogy megfelelő szakember megfelelő géppel és módon végezze a kezelést, ellenkező esetben csúnya fertőzés is lehet a vége.
A kezelendő felülettől és az alkalmazott készüléktől is függ, mennyibe kerül egy dermarolleres kezelés. Általánosságban egy alkalom 5 000-50 000 forintba kerül, de ha sok kezelésre van szükség, árengedményre is számíthatsz. Az utókezeléshez otthon használható készülékek ára 3 000 – 5 000 Ft között mozog, de 30 000 fölé is mehet, általában ez már csomagárat jelent, amelyben egyéb bőrápoló készítmények is vannak.
Foto: shutterstock.com