Valójában a klasszikus svéd masszázs egy formája, amely során azonban kifejezetten illatos koncentrált növényi olajok, illóolajok segítségét és hatékonyságát is igénybe veszik. Ez történhet az ellazulás, energetizálás, stresszcsökkentés szolgálatában. A leggyakrabban használt illóolaj a levendula.
Az illóolaj molekulák belélegezve olyan üzeneteket továbbítanak a limbikus rendszernek (amely az érzelmeket szabályozza és befolyással van az idegrendszerre és a hormonháztartásra), amelyek kihatással vannak a szívverésre, a stressz szintre, a vérnyomásra, a légzésre, az emlékezetre, az emésztésre és az immunrendszerre is.
De az illóolajok nem csupán belélegezve, de a bőrön keresztül felszívódva is kifejtik jótékony hatásukat.
Minden egyes illóolajnak megvan a maga sajátossága: míg némelyik alapvetően nyugtató hatású, addig mások energetizálnak.
Egy felmérő konzultációt követően egy vagy több illóolajat választ a terapeuta az igényeidnek, szükségleteidnek megfelelően, amelyeket a masszázsolajhoz vagy –krémhez kever. Az illóolajok finom illata betölti a levegőt masszázs közben, és kifejti hatását. A masszázst követően a terapeuta ajánlhat egy keveréket otthoni használatra is az egyes kezelések közötti időre.
:: nyugtató: kamilla, levendula, geránium
:: élénkítő: ylang ylang, muskotályzsálya, rózsa, neroli (keserűnarancs-virág)
:: energetizáló: rozmaring
:: tisztító: rozmaring
:: tisztító és frissítő: eukaliptusz, fenyő, teafa
A leginkább a stressz és a stresszhez kötődő állapotok, illetve érzelem-vezérelt állapotok enyhítésére, jobbítására alkalmas.
Enyhíti például:
:: a stresszhez köthető álmatlanságot,
:: a fejfájást,
:: az emésztési problémákat,
:: a premenstruációs szindrómát (PMS),
:: a hátfájdalmakat
:: fertőző bőrbetegség és nyílt seb esetén
:: közvetlenül műtétet követően
:: közvetlenül kemoterápiát vagy sugárkezelést követően, hacsak az orvos kifejezetten így nem rendeli
:: vérrögképződésre való hajlam esetén, a masszázs ugyanis elmozdíthatja a rögöket
:: szívbetegség esetén mindenképpen meg kell kérdezni a kezelőorvost
:: terhesség esetén is előzetes orvosi konzultáció javasolt (ha az orvos rábólintott is, a várandós nőket erre speciálisan kiképzett masszőr kezelje!)
:: a masszázst nem szabadon közvetlenül horzsolt területeken, gyulladt bőrön, teljesen be nem gyógyult sebeken, tumoron vagy hasfalsérven, illetve nem régi törés felett elvégezni
Ne fogyassz nehéz ételt a masszázst megelőzően, mert megterhelheti a gyomrod, és kényelmetlenül érezheted magad tőle, akár még émelygést is okozhat.
Fotó: shutterstock.com