Nehezen alszol el, nem akarsz rászokni a gyógyszerre, gondolod, egy pohár ital majd segít álomba ringatni, vagy ha nem, hát kettő biztosan…? Rosszabb megoldást nem is választhatnál.
Igen, rosszabb megoldás, mint egy izgalmas krimit nézni lefekvés előtt vagy a tableten szörfözni, amikor is a képernyő kék fénye épp az álomba ringató hormonok, a melatonin termelődését gátolja.
1. Bár az alkohol gyorsítja az elalvást és mély álomba ringat – de az éjszaka második felében vissza is veszi azt, amit adott. És garantáltan elrontja az éjszakai pihenést. Jó tudni, ha egy férfi és egy nő azonos mennyiségű alkoholt fogyaszt, az a nő szervezetére hat nagyobb koncentrációban.
2. Különösen azokat terheli, akik eleve alvászavarban szenvednek, vagy légzési problémákkal küzdenek. Aki horkol – és ez bizony nem csak a férfiakra jellemző – vagy akit obstruktív alvási apnoe gyötör, vagyis amikor alvás közben akadozik a levegővétel, az a tünetei romlásával számolhat. Mert az alkohol még jobban ellazítja a légúti izmokat, erősebbé teszi a horkolást és nehezebbé az éjszakai légzést.
3. Kutatások azt is megállapították, hogy az alkohol hatására töredezetté válik az alvás, sőt ennek mintázata is átalakul, és az álmodó, vagyis a legpihentetőbb szakaszt, a REM-periódust rövidíti le. A rendszeres, lefekvés előtti alkoholfogyasztásnak pedig nem az alkoholtól, hanem a fáradtságtól gyötrő másnaposság, az ingerlékenység és a koncentráció csökkenése, a nyűgös közérzet lehet a következménye.
Mi a megoldás? Nos, aki nem akar elszakadni az esti alkoholfogyasztástól, az a mértékletesség mellett akkor jár el okosan, ha lefekvés előtt két-három órával már a poharát nem alkohollal, hanem vízzel tölti meg… Ha mégsem ezt teszi, akkor az kivétel legyen, és ne szabály.